Kényszerbetegség
Miről ismerhető fel a kényszer?
Kényszergondolatok:
Visszatérő, tartósan jelentkező, szorongást okozó gondolatok, képek, késztetések, melyekhez nem a hétköznapi életben megszokott aggódás társul. A személy igyekszik ezeket figyelmen kívül hagyni, elnyomni, és felismeri, hogy a gondolatok saját tudatának termékei.
Kényszercselekvések:
Ismétlődően jelentkező cselekvések, melyeket a személy kényszergondolatokra való válaszul, vagy mereven alkalmazott szabályok szerint végez. Célja a szenvedés megelőzése, a szorongás csökkentése, vagy valamely rettegett esemény bekövetkeztének elhárítása, miközben ezek a cselekvések nincsenek logikai kapcsolatban a gondolattal, vagy erősen eltúlzottak, és gátolják a mindennapi életmenetet.
Mi történik?
A betegek gondolkodásrendszerében a felelősség kérdése túl hangsúlyosan jelenik meg, így környezetüket és benne magukat is maximális kontroll alatt akarják tartani, az ebben jelentkező legkisebb hibát is végzetesnek érzik, az ideális cselekvésszabályozás elérésére törekednek, és szorongásuk csökkentése érdekében rituálékat alakítanak ki.
Pszichoterápiával megszelidíthető!
A terápia célja a korábban megingathatatlannak tűnő gondolatok, feltevések cáfolása, árnyalása. A rituálék időtartamának csökkentése, a mindennapi életbe való beépítése, alternatívák találása útján az életminőség javítása.
Javasolt módszerek:
- kognitív- és viselkedésterápia
- relaxációs technikák
- sématerápia